Jedo Antique Brass Easy Thumb Turn & Lock
The Jedo Easy Thumb Turn & Lock in Antique Brass features a stylish plain bar detail, offering a secure grip and an industrial aesthetic. Made from aerospace-grade aluminium, it is designed to match the Jedo door handle range for a cohesive look.
KEY FEATURES
- Finish: Antique Brass
- Material: Aerospace-grade aluminium
- Design: Plain Bar Detail
- Suitable Door Thickness: 34 - 54mm
- Projection: 40mm
- Thumb Turn Length: 70mm
- Fixings Included: Yes
- Matching Product: Jedo Door Handles
| Overall Size | 69x50mm |
|---|---|
| Suitable Door Thickness | 35-54mm |
| Projection | 40mm |
| Sprung | Unsprung |
| Rose Projection | 10mm |
| Rose Diameter | 50mm |
| Fixings Included | Spindle,2 Tube Screws, 8 Wood Screws, Allen Key |
| PVD Finish | No |
| Residential/Commerical | Residential |
| Internal/External | Internal |
| Indicator | No |
| Range | Jedo |
| Material | Aerospace Aluminium |
| Finish | Antique Brass |
| Corrosion Grade | Grade 4 |
Click on any of the following links to download the file.

