Add a touch of royalty to your space, a curled scroll lever handle and a triangular-shaped top and bottom backplate ensures that these door handles really stand out. Crafted from cast iron and finished in a black powder coat!
STANDARDS & CERTIFICATIONS
TECHNICAL DRAWING
| Suitable Door Thickness | 35-44mm |
|---|---|
| Backplate Projection | 10mm |
| Backplate Dimension | 170mm x 48mm |
| Projection | 37mm |
| Sprung | Yes |
| Handle Length | 117.50mm |
| Fixings Included | Yes |
| PVD Finish | No |
| Residential/Commerical | Residential |
| Internal/External | Internal/External |
| Range | Antique |
| Material | Malleable Iron |
There are no downloads for this product.
