Epsom Suite Door Handle on Latchplate Satin Chrome
Our Epsom suite on plate are from the Jedo Collection, this contemporary handle suits all types of interior doors.
This handle is made from high quality zinc allowing us to offer a cheaper high quality door handle that is a popular choice in the UK.
Available in polished chrome, polished brass, satin chrome and dark bronze.
STANDARDS & CERTIFICATIONS
TECHNICAL DRAWING

| Fixings Included | Yes |
|---|---|
| Suitable Door Thickness | 35-44mm |
| Backplate Projection | 9mm |
| Backplate Dimension | 169mm x 40mm |
| Avaliable Finishes | 3 |
| Sprung | Yes |
| Handle Length | 97mm |
| Overall Projection | 51mm |
| PVD Finish | No |
| Overall Size | 169 x 127mm |
| Residential/Commerical | Residential |
| Internal/External | Internal |
| Range | Jedo |
| Material | Zinc |
| Finish | Satin Chrome |
| Backplate | Latch |
There are no downloads for this product.

