72mm Dark Bronze Din Euro Latch 60mm Backset
The Frelan JL-DL60 Latch is a stainless steel tubular latch case for lever handles on internal and commercial doors. With FD30/60 fire rating and Certifire approval, it’s a specification-ready choice with square or radius forend options.
KEY FEATURES
Material Grade: 304 Stainless Steel
Finish: Dark Bronze
Forend Options: Square (JL-DL60DB) / Radius (JL-DL60RDB)
Sprung: Yes
Fire Rating: FD30/60
Certifire: Yes
BS EN 12209: Yes
UKCA / CE Marked: Yes
Corrosion Grade: 3
Mechanical Warranty: 15 Years
Use: Internal / External (Residential / Commercial)
Suitable Door Thickness: 35–54mm
DIMENSIONS
Case Height: 235mm
Backset: 60mm
Forend Width: 22mm
Forend Height: 145mm
Tailored quotes are available for larger commercial projects — contact our team to discuss specifications and pricing.
To maintain compliance with the fire standard for these hinges, it is recommended that you fit these with the relevant intumescent pack (GRA 9 & GRA 9.2)
STANDARDS & CERTIFICATIONS



| Internal/External | Internal / External |
|---|---|
| Suitable Door Thickness | 35 - 54mm |
| Backplate Dimension | 235mm |
| Sprung | Yes |
| Fixings Included | 4No stainless wood screws |
| PVD Finish | No |
| Overall Size | 165 x 90mm |
| Residential/Commerical | Residential/Commerical |
| Material Grade | 304g Stainless Steel |
| Range | Jedo |
| Profile | Square |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Dark Bronze |
| Certifire | Yes |
| Corrosion Grade | Grade 4 |
| CE / UKCA | BS EN 12209 |
| Fire Rating | FD30/60 |
| Size | 60mm backset radiused |
Click on any of the following links to download the file.





