Our Victorian straight lever suite on plate reigns from our popular Jedo Collection, this contemporary handle suits all types of interior doors.
This particular handle is made from high-quality zinc allowing us to offer a cheaper well made door handle that is a popular choice in the UK
STANDARDS & CERTIFICATIONS

TECHNICAL DRAWING
| Suitable Door Thickness | 35-44mm |
|---|---|
| Avaliable Finishes | 3 |
| Sprung | Yes |
| Handle Length | 102mm |
| Overall Projection | 43mm |
| Fixings Included | Yes |
| PVD Finish | No |
| Residential/Commerical | Residential |
| Internal/External | Internal |
| Range | Jedo |
| Material | Zinc |
Click on any of the following links to download the file.
